Dopasuj rozmiar czcionki

XX Finał Wielkiej Orkiestery Świątecznej Pomocy

To był najgłośniejszy finał WOŚP w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim! Nic dziwnego, gwiazdą wieleńskiego finału był zespół CETI, legenda polskiego heavy metalu. Mieszkańcy gminy Wieleń również nie zwiedli. Byli nadspodziewanie hojni. Wrzucili do puszek 15.161,78 złotych. 

Tym razem wieleński sztab „zagrał na rockowo”. Najważniejszym wydarzeniem XX Finału był koncert zespołu CETI, legendy polskiego heavy metalu. Jednak orkiestrowe granie rozpoczęło się od zbiórki. Blisko 100 wolontariuszy od wczesnych godzin porannych, pojawiło się na ulicach miasta i gminy Wieleń. Jak co roku do akcji Jurka Owsiaka, przyłączyły się dzieci i młodzież z następujących szkół: SP w Wieleniu, Dzierżąznie Wielki, Miałów, Gulcza, Roska, Gimnazjum w Wieleniu i Rosku oraz licealiści z Zespołu Szkół w Wieleniu. Wszyscy wolontariusze uzbierali 12.270,34. Trzeba przyznać, że wynik jest imponujący. Największa w tym zasługa kwestujących, którzy nie zważając na padający deszcz spędzili kilka godzin na ulicach swoich miejscowości. Każdy z nich był świadomy , że swoim zaangażowaniem przyczyni się do realizacji celu tegorocznego finału WOŚP. Przypomnijmy, że w tym roku dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla wcześniaków i pomp insulinowych dla ciężarnych z cukrzycą. Pierwsi wolontariusze pojawili się ze swoimi puszkami już o godzinie ósmej. Dlaczego tak wcześnie? Po pierwsze to najlepsza pora, aby uzbierać najwięcej pieniędzy. Po drugie, raz w roku warto wcześnie wstać i poświęcić się dla potrzebujących – tłumaczyli się wolontariusze. Najwyraźniej docenili to mieszkańcy Wielenia i okolic wrzucając do puszek monety i banknoty o różnych nominałach. Zdarzały się również waluty obce. Jak mówią wolontariusze, bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, aby ktoś odmówił. Wręcz przeciwnie, często ci sami ludzie wrzucali po kilka razy do puszek.

Po kilku godzinach kwestowania wolontariusze ze swoimi opiekunami poszli rozliczyć się z uzbieranych pieniędzy. Pierwsze puszki przez pracowników Banku Spółdzielczego w Wieleniu zostały otwarte po godzinie 14.00. Od tego czasu z banku do sztabu w Wieleniu spływały pierwsze szacunkowe kwoty. Z godziny na godzinę były one coraz wyższe... Nie byłoby niedzielnego grania bez koncertów. Tradycyjnie, sztab w Wieleniu mieścił się w Ośrodku Kultury „Strzelnica”. Z kolei, w Sali Herbowej tegoż obiektu od godziny 16.00 rozpoczęły się występy artystyczne. A zaczęło się one od uroczystego okrzyku: Się ma! Później zagrała Orkiestra Dęta z Wielenia działająca przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu. Po niej odbyły się pokazy strażaków z OSP w Wieleniu. Następnie przyszedł czas na występy najmłodszych. Jak co roku przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się z „Jasełkach” dzieci z Przedszkola nr 1 w Wieleniu. Zadebiutowały także dwa zespoły dziecięce, którymi opiekuje się p. Anna Machmar. Były to: zespół taneczny „Marionetki” oraz grupa taneczno – ruchowa „Iskierki”. W taneczne rytmy wprowadził także wieleniaków zespół „NORMIK”. Z kolei w mini recitalu zaprezentował się Karol Kina. Były reprezentant Polskie w Mistrzostwach Świata w karaoke tym razem zaśpiewał kilka znanych ballad. Oprócz niego zaśpiewały dzieci z Nadnoteckiego Studia Piosenki.

Poziom decybeli w wieleńskim sztabie WOŚP wzrósł znacząco w momencie, gdy rozpoczął się koncert zespołu CETI, legendy polskiego heavy metalu. Energetyczny repertuar oraz niesłychana charyzma wokalisty Grzegorza Kupczyka (byłego wokalisty zespołu Turbo) sprawiły, że Wieleń w czasie koncertu CETI był najgłośniejszym miejscem w powiecie. Ukoronowaniem XX Finału WOŚP w Wieleniu było „światełko do nieba”. Blisko 10 – minutowy pokaz fajerwerków zgromadził przed budynkiem wieleńskiego ośrodka kultury setki mieszkańców miasta. Co ważne, fani CETI mogli ich jeszcze raz usłyszeć po światełku.

W przerwach pomiędzy kolejnymi występami odbywały się licytacje. Na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka poddano pod młotek 23 przedmiotów w tym gadżety WOŚP (tj. kubek, organizer, płyty dvd, koszulki). Do grania przyłączył się Urząd Miejski w Wieleniu, który przekazał na licytację gadżety promocyjne Przedmiotem licytacji były również obrazy i rzeźby przekazane przez Koło Niezależnych Twórców Ziemi Wieleńskiej, a także pamiątki i wartościowe przedmioty przekazane przez mieszkańców gminy. Tradycyjnie największym zainteresowaniem wśród licytujących cieszył się tort w kształcie serca, który po zaciętej aukcji kupił po raz kolejny Burmistrz Wielenia Zbigniew Stochaj. Słodki wypiek został zjedzony przez dzieci. Skoro o słodkościach mowa to harcerze i panie z wieleńskiego klubu seniora „W kwiecie wieku” sprzedawali swoje wypieki. Dochód ze sprzedaży zasilił konto WOŚP. Łącznie z licytacji przedmiotów oraz wpłat do puszek w sztabie wieleńskim uzbierano kwotę 14.293,47 zł . Po godzinie 20.00 łącznie na "koncie sztabu WOŚP w Wieleniu" znajdowała się kwota 14.988,56 złotych (to kwota, jaką udało się obliczyć do momentu zamknięcia numeru).

MARK

Komentarz Grzegorza Kupczyka, wokalisty zespołu CETI
Klimat zakończonego koncertu był zbliżony do tego, jaki spotykamy na naszej trasie. Fani kolejny raz nie zawiedli. Muszę powiedzieć, że przez Wieleń bardzo często przejeżdżałem, ale dopiero dzisiaj udało mi się go zobaczyć i dowiedzieć się, jacy wspaniali ludzie tutaj mieszkają. Dostaliśmy propozycję koncertu podczas tegorocznej Rockowej Nocy Sobótkowej. Wszystko wskazuję na to, że odwiedzimy Was tego lata. Być może do tego czasu przywieziemy z zespołem nowe wydawnictwa.

Komentarz p. Alicja Adamczyk – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Wieleniu, szef sztabu WOŚP w Wieleniu
Rzadko zdarza się, aby pewne inicjatywy społeczne przetrwały dwudziestoletnią próbę czasu. Historia WOŚP to swoisty fenomen socjologiczny. Jest mi niezmiernie miło, że tegoroczne orkiestrowe granie w Wieleniu było takie udane. Dziękuję zespołowi CETI, który zagrał niezapomniany koncert oraz innym artystom i dzieciom. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom, ich opiekunom oraz pracownikom na czele z Panią Prezes Banku Spółdzielczego w Wieleniu, harcerzom, klubowi seniora „W kwiecie wieku”, strażakom z OSP w Wieleniu oraz Burmistrzowi Wielenia. Wszyscy razem kolejny raz udowodniliśmy, że serca mamy gorące. 

nadchodzące wydarzenia

 

Nadchodzące wydarzenia

 

Nadchodzące wydarzenia

 

Nadchodzące wydarzenia